اخبار ویژه
توسط وزاری دو کشور؛
ایران و لیتوانی سند توسعه همکاری های کشاورزی امضا کردند


وزیر جهاد کشاورزی در دیدار وزیر کشاورزی لیتوانی گفت: دو کشور می توانند در زمینه جنگلداری و حفاظت منابع طبیعی همکاری های گسترده ای داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،محمود حجتی با اشاره اینکه دو کشور در زمینه صنعت دام و طیور تجارب ارزنده ای دارند ، افزود: جمهوری اسلامی ایران جزء 10 کشور تولید کننده گوشت مرغ ، تخم مرغ و فرآورده های لبنی است و ظرفیت های قابل توجهی برای حضور در بازارهای جهانی و توسعه مبادلات تجاری دارد.
وی گفت : ایران و لیتوانی می توانند در زمینه آموزش ، تحقیقات و فناوری های نو همکاری مشترک داشته باشند.
حجتی افزود : جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در زمینه تولید غلات ، مسائل مربوط به شیلات و تولید نهاده های دامی با کشور لیتوانی روابط دوجانبه داشته باشد.
وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های گسترده دو کشور در بخش کشاورزی امیدواریم با تبادل موافقتنامه ها و اسناد همکاری مشترک روابط تجاری و فنی دو کشور در بخش های مختلف کشاورزی توسعه یابد.
خانم ویرجینیا بالتریتینه وزیر کشاورزی لیتوانی نیز در این دیدار از فرصت فراهم شده برای آغاز توسعه همکاری های دو کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: در زمان کوتاه سفرم با بخش های مختلف کشاورزی در جمهوری اسلامی ایران آشنا شدم و اطلاعات ارزنده ای کسب کردم بنابر این فرصت را مغتنم می شمارم و پیشنهاد می کنم دو کشور برای همکاری های مشترک در بخش کشاورزی تلاش کنند.
وی افزود: امروز در دیدار از نمایشگاه دام و طیور تحت تأثیر پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در صنعت دام و طیور قرار گرفتم و متوجه شدم که ایران به کشور صادر کننده طیور و فرآورده های لبنی در جهان تبدیل شده است.
وزیر کشاورزی لیتوانی گفت: در کشور ما به کیفیت فرآورده های کشاورزی توجه خاصی می شود و تولیدات لبنی لیتوانی در درجات بالای کیفیت و سلامت قرار دارد و در بازارهای جهانی با محصولات دیگر کشورها رقابت می کند.
خانم ویرجینیا بالتریتینه افزود: بخشی از محصولات و تولیدات کشور لیتوانی ارگانیک است و در این زمینه تحقیقات گسترده ای انجام شده است.
وی گفت: از یک سال پیش پارلمان لیتوانی قانون تولید فرآورده های دامی حلال را تصویب کرده است بنابر این در زمینه مبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را داریم.
وزیر کشاورزی لیتوانی از وزیر جهاد کشاورزی کشورمان برای بازدید از نمایشگاه کشاورزی این کشور که قرار است سال آینده برگزار شود دعوت کرد.
وی ابراز امیدواری کرد در آینده فرصت های بیشتری برای گفتگو و تبادل نظر بین دو کشور فراهم شود و دو کشور در زمان کوتاه تری وارد مرحله مبادلات تجاری شوند.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.