نهالکاری در 4 هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد خوزستان آغاز شد/ تامین 5 میلیون اصله نهال برای کاشت در مناطق بحرانی
1395/12/24 سه شنبه
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به طرح این وزارت برای مقابله با ریزگردها گفت: اولین موضوعی که در دستور کار قرار گرفته بحث تامین آب و حق آبه برای مناطقی است که کانون ریزگرد هستند و قرار است پوشش گباهی در این مناطق افزایش پیدا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، محمود حجتی امروز، 24 اسفندماه در حاشیه آغاز نهالکاری در سطح 4 هزار هکتار از کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد در اهواز اظهار کرد: به دلیل مشکلاتی که پس از گرد و خاک‌ها برای استان خوزستان بوجود آمد، این مشکل تبدیل به فرصتی برای استان شد تا به بهانه‌های مختلف مسئولان کشوری از این استان حمایت و پشتیبانی کنند.
وی افزود: در بحث تامین آب، انتقال آب و احداث کانال، کار طراحی به پایان رسیده است و اکنون این عملیات در حال انجام است تا بتوانیم سریعتر آب را به منطقه برسانیم. مساله دوم بحث نهالکاری است که باید در فرصت محدود تا پیش از شروع فصل گرم اقداماتی انجام گیرد.
حجتی تصریح کرد: حدود پنج میلیون نهال از گوشه کنار کشور در حال ورود به استان است و اکنون همه بخش‌ها و مسئولان حضور پیدا کرده‌اند تا برای حل مشکلات استان در بحث ریزگردها اقدام کنند.
وی عنوان کرد: اکنون در عرصه 42 هزار هکتاری فوق بحرانی خوزستان که در مرحله اول اعلام شده، منهای اقدامات انجام شده توسط بسیج، 16 اکیپ دیگر در مناطق مختلف در حال کشت نهال هستند و امیدواریم بتوانیم تا پیش از شروع فصل گرم، مقدار قابل توجهی از اراضی را نهالکاری کنیم و با آوردن آب هم نهال‌ها آبیاری شوند و هم اراضی که خشک هستند مرطوب شوند تا منطقه به حالت طبیعی باز گردد.
حجتی در خصوص صحبت‌های انجام گرفته در خصوص این‌که زمین‌هایی که در آن‌ها نهال کشت می‌شود، مقداری شور هستند، عنوان کرد: ممکن است در گوشه کنار بحث‌هایی مطرح شود اما مبنای کار اینگونه بود که از روز اول یک شاخه مطالعاتی از موسسات تحقیقاتی، پژوهشکده‌ها و دانشکده‌ها، زمین‌ها و سازوکارها را بررسی کرده‌اند و آنچه انجام می‌گیرد بر اساس نسخه‌هایی است که این تیم‌های تحقیقاتی ارایه کرده‌اند.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: این تیم‌های مطالعاتی در زمان کشت نهال‌ها، مطالعات و کارهای نظارتی خود را انجام می‌دهند تا اگر قرار باشد تغیر جهتی انجام گیرد آن را توصیه کنند. همچنین دست‌اندرکاران طرح نیز با کمک نسخه‌های این تیم‌های مطالعاتی اقدامات خود را انجام خواهند داد.

عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد از سايت: 121122918
تعداد بازديد زيرپورتال: 11480448
اين زيرپورتال امروز: 966
تعداد بازديد اين صفحه: 1718473
در امروز: 2136
اين صفحه امروز: 186
 

???? ???? ??? ?? ???? ????? ?? ????? ???? ??????? ?? ???? ©                                                                                                          
خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.