پرداخت 8 هزار میلیارد ریال تسهیلات به عشایر در سه سال اخیر
1397/02/24

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در سه سال اخیر هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در راستای سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید به عشایر کشور پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،کرمعلی قندالی روز دوشنبه در همایش مدیران کل امور عشایر استان های کشور در خانه معلم اردبیل افزود: حمایت از جامعه عشایر یکی از الویت های دولت است و براین اساس امسال نیز برای تجهیز منابع عشایر یکهزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: عشایر به عنوان قشر مولد و کم توقع جامعه تنها قشر جامعه است که مشکلات امروز و تحریم ها اثری در آن نداشته و توانسته است با افتخار سر پا ایستاده و بدون وابستگی به نهادی به حیات خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: یکی از اقشار تاثیرگذار و بدون چشم داشت کشور عشایر است و می توان ادعا کرد که این قشر به معنی واقعی کلمه تولید کننده است.

وی با بیان اینکه عشایر کشور سالانه با تولید 200 هزار تن گوشت 25 درصد گوشت قرمز کشور را تولید می کنند، اظهار کرد:28 درصد دام سبک کشور و 35 درصد تولیدات صنایع دستی کشور مربوط به این قشر زحمتکش است.

قندالی بیان کرد: برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست باید توجه ویژه ای به عشایر شود چرا که 59 درصد عرصه کشور حوزه قلمرو عشایر است.

وی گفت: در برنامه پنجم توسعه تنها یک بار کلمه عشایر آمده بود اما خوشبختانه در برنامه ششم توسعه 16 بار کلمه عشایر آمده است که این نشانگر توجه بیشتر دولت و مجلس به جامعه عشایر است و امیدواریم دیگر نگران کمبود اعتبار در حوزه عشایر نباشیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه نوع زندگی عشایر ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر است، افزود: استفاده از ظرفیت های گردشگری عشایر، کشت گیاهان دارویی، تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز و صنایع دستی از اولویت های سازمان امور عشایر ایران در مناطق عشایری است.

وی تامین آب مورد نیاز عشایر را یکی از دغدغه های سازمان امور عشایری دانست و اظهار کرد: یکی از چالش ها و مشکلات سازمان در حوزه تامین آب و آبرسانی به عشایر با توجه به خشکسالی های بوجود آمده در کشور و مناطق عشایری بود که امیدواریم با توجه به بارش خوب در سالجاری این دغدغه و چالش برطرف شود.

وی ادامه داد: هم اکنون 35 هزار خانوار عشایری در کشور برای تامین برق مورد نیاز خود از مولدهای تولید انرژی خورشیدی استفاده می کنند که با برنامه ریزی های صورت گرفته در این رقم در سه سال آینده به 75 هزار خانوار خواهد رسید.

وی اضافه کرد: عشایر زحمتکش استان اردبیل در تولید نیازهای کشور پیشگام هستند و در سه سال اخیر 158 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره برای آنها پرداخت شده است.

هم اکنون یک میلیون و 200 هزار نفر شامل 1.8 درصد جمعیت کشور عشایر هستند.

جمعیت عشایر استان اردبیل 66 هزار و 500 نفر و در قالب 12 هزار و 800 خانوار بوده که به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.

عشایر استان همه ساله 10 هزار و 500 تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یک هزار و 500 تن پشم و 13 هزار و 600 متر مربع صنایع دستی تولید می کنند.

همایش 2 روزه مدیران کل امور عشایر استان های کشور روز دوشنبه 24 اردیبهشت ماه در خانه معلم اردبیل آغاز شد و فردا سه شنبه نیر ادامه خواهد داشت.


تعداد مشاهده خبر61 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal