ساماندهی و تقویت تولید گیاهان زینتی بومی با اولویت گل نرگس در سال جاری/صرفه جویی 30 تا 40 درصدی مصرف آب با کاشت گیاهان زینتی بومی به جای چمن
1397/02/24

ساماندهی و تقویت تولید گیاهان زینتی بومی با اولویت گل نرگس در دستور کار معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در سال 97 قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: با جایگزینی کاشت گیاهان زینتی بومی کشور با گیاهان پوششی پر آب بر مانند چمن در فضای سبز، بیش از 30 تا 40 درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.

مهندس غلامرضا تقوی، فعال سازی ظرفیت های بازارهای صادراتی را از دیگر اهداف برنامه ساماندهی و تقویت تولید گیاهان زینتی عنوان کرد و اذعان داشت: در حال حاضر گل نرگس به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود و در صورت بازاریابی مناسب این ظرفیت وجود دارد که به کشورهای اروپایی نیز این محصول را به صورت شاخه بریده صادر کنیم.

وی فعال سازی صنایع جانبی و تبدیلی برای تولید خوشبو کننده ها را از دیگر مزیت های توسعه تولید گل نرگس دانست.

تقوی تصریح کرد: ایران به لحاظ تنوع گونه های گیاهان زینتی بومی و ژرم پلاس ها از ظرفیت های خوبی برخوردار است به طوری که در کشور بیش از 100 گونه گل نرگس با رنگ های سفید، زرد و نارنجی وجود دارد و از این رو تمرکز ما در سال جاری بر این محصول است.

وی سطح زیر کشت گل نرگس در 17 استان کشور را 1060 هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: از این سطح سالانه 442 میلیون شاخه گل نرگس در کشور تولید می شود.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی افزود: استان های فارس با 300 میلیون شاخه بریده گل نرگس، خوزستان 50 میلیون شاخه گل نرگس و ایلام با 16 میلیون شاخه گل بریده نرگس دارای بیشترین سطح کشت و تولید هستند.

وی ادامه داد: نزدیک به 960 بهره بردار در زمینه تولید گل نرگس فعالیت می کنند و برای 100 هزار نفر در این حوزه اشتغالزایی شده است.

تقوی بر شناسایی مشکلات مربوط به تولید گل نرگس و رفع آن تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات نرگس کاران، خسارات ناشی از ریزگردها است و سطح بالایی از کشت این گیاه زینتی بومی در معرض ریزگردها قرار دارد.

وی از تلاش معاونت امور باغبانی برای بیمه پذیری محصول گل نرگس در برابر سرمازدگی و گرمازدگی خبر داد و تصریح کرد: امسال با صندوق بیمه کشاورزی در زمینه بیمه پذیری گل نرگس جلسه ای داشتیم و قرار شد در قالب یک کمیته مشترک، طرح مربوط به بیمه پذیری گل نرگس آماده و مورد بررسی قرار گیرد.

تقوی ابراز امیدواری کرد که امسال محصول گل نرگس بیمه شود.

وی ایجاد تشکل تولیدکنندگان گل نرگس را از جمله اقدام ها برای ساماندهی تولید این محصول برشمرد و اذعان داشت: هیات موسس انجمن صنفی تولید کنندگان گل نرگس معرفی و در حال تکمیل است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی درباره افزایش زمان ماندگاری گل نرگس نیز گفت: در این زمینه درخواست های تولیدکنندگان را به پژوهشکده علمی گل و گیاهان زینتی در شهرستان محلات منتقل کرده ایم؛ ضمن آن که بهره برداران برای کاشت، برداشت و بازار رسانی این محصول، آموزش خواهند دید.

وی در عین حال اضافه کرد: برای افزایش ماندگاری، گل های شاخه بریده باید در محیطی عاری از قارچ نگهداری شوند و PH آب را می توان با اضافه کردن مقدار کمی آب لیمو و یا سرکه اسیدی کرد.


تعداد مشاهده خبر142 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal