بیمه 534 هزار هکتار از مزارع در قالب طرح جهش تولید در دیمزار ها
1399/11/29

534 هزار هکتار از مزارع در قالب طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: در راستای طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور که توسط وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در سال زراعی جاری اجرا می شود، صندوق بیمه کشاورزی نیز با این ستاد وارد یک تفاهم نامه شده تا تمام محصولاتی که در قالب این طرح تولید می شود، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

محمد ابراهیم حسن نژاد افزود: صندوق بیمه کشاورزی بیش از 100 میلیارد تومان یارانه به عنوان سهم دولت برای پرداخت حق بیمه در طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور اختصاص داده است.

وی اظهار داشت: در این طرح برای بیمه دیمزارها به ازای هر هکتار تنها 10 هزار تومان از تولیدکنندگان به عنوان حق بیمه دریافت خواهیم کرد.

حسن نژاد با بیان این که ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز یارانه ای را برای بیمه دیمزار ها اختصاص داده است، گفت: این ستاد مبلغ 22 میلیارد تومان یارانه برای بیمه محصولات در دیمزار ها در قالب طرح جهش تولید اختصاص داده است که به تناسب صدور بیمه نامه ها و به مرور این رقم تخصیص می یابد.

وی ادامه داد: اجرای این طرح در استان هایی مانند آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، گلستان و خوزستان با استقبال کشاورزان روبرو شده است.

حسن نژاد درباره بیمه کشت های قراردادی نیز اذعان داشت: صندوق بیمه کشاورزی همسو با سیاست وزارتخانه به کشت قراردادی کلزا و محصولات صیفی مانند گوجه فرنگی ورود پیدا کرده و در واقع تفاهم نامه سه جانبه بین صندوق بیمه، بخش صنعت و حمایت کننده و تولید کننده منعقد شده است.

وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری بیش از 200 هزار هکتار از سطح زیر کشت کلزا تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته که بیش از 80 درصد این سطح، کشت قراردادی است.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی افزود: با همکاری حدود 8 شرکت که کشت قراردادی را انجام می دهند، توانستیم محصول کلزا را بیمه کنیم و از این رو رشد قابل توجهی در توسعه کشت و بیمه کلزا در کشور اتفاق افتاده است.

وی در همین حال گفت: ما برای بیمه محصولات در قالب کشت قراردادی کلزا به عنوان تشویق، هم سهم دولت را در پرداخت حق بیمه ها افزایش دادیم و هم تخفیف 15 درصدی در حق بیمه کشاورزان قائل شده ایم.

حسن نژاد با اشاره به این که در سال زراعی گذشته و امسال بیمه کشت قراردادی گوجه فرنگی نیز انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که بیمه سایر محصولات در قالب کشت قراردادی در سنوات آتی توسعه پیدا کند.

وی کشت قراردادی را یکی از شیوه های مفید و مورد اقبال در دنیا دانست و اظهار داشت: یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی، توسعه کشاورزی قراردادی است تا کشاورزان بتوانند با اطمینان بیشتر تولید و بلافاصله به بخش صنعت و بازار متصل شوند و سیاست صندوق بیمه کشاورزی هم حمایت از این شیوه کشت است.


تعداد مشاهده خبر1728 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal