توانمندسازی و گسترش کارکردهای تعاونی‌های زنان در دستور کار سازمان مرکزی تعاون روستایی
1397/12/22

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از برنامه‌ریزی این سازمان در جهت گسترش کارکردهای تعاونی‌های زنان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دکتر شیرزاد در دیدار و گفتگو با معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با محوریت شرکت‌های تعاونی روستایی زنان که در محل معاونت امور زنان ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به این که در حال حاضر تعداد 328 تعاونی روستایی زنان با حدود 60 هزار نفر عضو در حوزه های متنوع به فعالیت های مهارتی و اقتصادی اشتغال دارند، تصریح کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با برنامه‌ریزی‌های جدید خود به دنبال ایجاد تغییرات اساسی با پوسته‌های حقوقی نوین در جهت گسترش کارکردهای تعاونی‌های زنان بوده و هرگز به بازارهای کوچک منطقه‌ای بسنده نخواهد کرد.

وی افزود: سازمان تعاون روستایی با حضور تاریخی 70 ساله در عرصه روستاها امروزه حدود 7 هزار تشکل کشاورزی را تحت پوشش خود داشته و وظیفه هدایت، حمایت و نظارت بر آنها را بر عهده دارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تأکید بر این که نباید تعاونی‌های زنان را با عینک تولید بنگاهی و در حد کارگاه‌های کوچک و مشاغل خانگی پراکنده، برمبنای انتظارات محدود تسهیلاتی و اعتباری نگریست، خاطرنشان کرد: تعاونی‌های زنان باید به عنوان موتور پیشران توسعه فعالیت‌های بانوان با پوشش حقوقی کاملا مستقل قلمداد شده، به همین منظور موضوع توانمندسازی تعاونی‌های زنان در کنار آموزش‌های تسهیلگری مدنظر سازمان تعاون روستایی ایران است و بدیهی است که در این رهگذر همکاری نهادهای توسعه‌ای جهت باروری حداکثری اقدامات، کاملا ضروری و تعیین کننده خواهد بود.

وی افزود: محیط روستا و فعالیت دهیاری‌ها، قرابت بسیاری با تعاونی‌های زنان داشته و می‌تواند در توسعه روستا نقش تاثیرگذار و موفقی داشته باشد.

شیرزاد در مورد بازرگانی محصولات تعاونی زنان نیز یادآور شد: متأسفانه حضور زنان روستایی در بازار، حضوری خاکستری است و نباید نگاه کلان اقتصادی کشور به آنان به صورت اتمیزه و رها شده باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که با اعتباربخشی به تعاونی‌های زنان ، نگاه به آنها از منظر بنگاه تولیدی به نگاه بینشی دانشی تغییر یابد تا از طریق فعالسازی و سهامداری هرچه بیشتر زنان روستایی در تعاونی‌های اختصاصی، سدی جدی در برابر تخلیه روستاها بویژه در مناطق مرزی ایجاد شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در این دیدار ضمن خوشامدگویی به دکتر شیرزاد و هیات همراه اظهار داشت: ما موافق تغییر دیدگاه به تعاونی‌های زنان بوده و معتقدیم نگاه به آنان به مثابه بنگاه صرف اقتصادی باید اصلاح شود. تولید محصولات سالم یک فعالیت بسیار موفق در روستاها بوده که با دستان زنان روستایی تحقق می‌یابد و می‌تواند در زمره اقدامات گسترده تعاونی‌های زنان قرار گیرد.

دکتر ابتکار همچنین با اشاره به نقش مشارکت سیاسی- اجتماعی زنان در شوراها، بر شناخته شدن شخصیت حقوقی تعاونی‌های زنان از طریق رشد فعالیت مشارکتی تشکل‌های بانوان به ویژه در مناطق مرزی تأکید کرد.

وی همچنین با یادآوری این که بخش قابل توجهی از دختران روستایی، امروزه صاحب تحصیلات عالیه بوده، تغییر دیدگاه‌های سنتی در برنامه‌ریزی‌های راهبردی را جهت استفاده بهینه از این ظرفیت مناسب، ضروری دانست.

ابتکار در پایان، نفوذ اینترنت در مناطق روستایی را بستری مناسب در زمینه ایجاد و گسترش مشاغل جدید برای بانوان و دختران روستایی نظیر استارتاپ‌ها بشمار آورد.

تعداد مشاهده خبر140 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal