لزوم مشارکت مردم در اجرای طرح های منابع طبیعی
1397/12/21

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: عرصه های منابع طبیعی بسیار گسترده و وسیع است و منابع طبیعی بدون مشارکت و همراهی مردم به توفیق دست نمی یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل ها، مهندس خلیل آقایی روز سه شنبه در هفتیمین روز هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در دانشگاه امام حسین(ع) سپاه پاسداران گفت: طبیعت و انسان دو عامل مهم تخریب منابع‌طبیعی هستند که طبیعت با تغییرات اقلیمی و انسان با ایجاد تکنولوژی و صنایع و بعضاً با برداشت های بی رویه و رفتارهای غیر اصولی، زمینه تخریب منابع طبیعی را فراهم آورده تا حال این منابع ارزشمند حیاتی امروز چندان خوب نباشد.

رییس سازمان جنگل ها که در جمع فرماندهان سپاه و دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) سخن می گفـت، با یادی از حضرت امام خمینی، سپاه و جهاد را دو بال انقلاب برشمرد و خاطر نشان کرد که هم سپاه و هم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به شیوه‌های مختلف برای حفاظت خاک این کشور تلاش می‌کنند.

مهندس آقایی با بیان اینکه امروز شرایط مالی و اعتباری کشور از وضعیت خوبی برخوردار نیست خاطرنشان کرد: علیرغم این همه مشکلات، مقام معظم رهبری در سال جاری و سال 98 عنایت ویژه‌ای به منابع طبیعی کشور داشته‌اند و برای حفظ منابع طبیعی اجازه برداشت از محل صندوق توسعه ملی را به این سازمان داده اند.

آقایی همچنین یادآور شد: برای اجرای طرح‌های منابع طبیعی در قالب مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز در سال جاری از محل صندوق توسعه 700 میلیارد تومان و در سال 98 نیز 1500 میلیارد تومان به منابع پایه و آب و خاک کشور اختصاص داده شده است که با این شرایط سخت اقتصادی و اعتقادی که مقام معظم رهبری، دولت و مجلس به منابع طبیعی بویژه جنگل ها و مراتع دارند مسئولین این سازمان را دو چندان سنگین و سنگین تر خواهد کرد.

وی از سپاه پاسداران تشکر کرد که علیرغم مسئولیت‌های سنگینش هر ساله به امر درختکاری و ایجاد فضای سبز روی آورده است.

این مسئول منابع طبیعی کشور در ادامه یادآور شد: تا کنون اقدامات زیادی از سوی نهادها و سازمان‌های مختلف برای ایجاد فضای سبز و درختکاری انجام شده است اما باید بپذیریم که این کارها بیشتر پراکنده و ناهماهنگ بوده و امروز جا دارد با مشارکت منابع طبیعی و نیروهای مسلح اقدامات را در قالب پروژه به پیش ببریم و عرصه های گسترده‌ای که در سراسر کشور در دست نیروهای مسلح و وزارت دفاع است تحت پوشش فضای سبز قرار داده تا از هجوم و برداشت گرد و غبار جلوگیری شود.

در این نشست همچنین فرماندهان سپاه و مدیران کل منابع طبیعی 5 استان کشور به صورت مشترک در قالب ویدئو کنفرانس گزارشی از عملکرد درختکاری در سال گذشته و جاری را ارائه کرداند.

بر اساس این گزارش پس از پایان مراسم، مهندس آقایی به اتفاق فرماندهان سپاه و دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) به کاشت چندین اصله نهال در محوطه دانشگاه پرداختند.


تعداد مشاهده خبر67 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal