گردهمایی ارزیابی عملکرد سال 1397 مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی منطقه چهار برگزار شد
1397/12/20

نشست هم اندیشی و تبادل نظر رئیسان مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی تابعه سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی درخصوص "بررسی فعالیتها و ارزیابی عملکرد سال 1397" با حضور دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان، در سالن اندیشه ستاد سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تات،در این جلسه رئیسان مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی منطقه چهار شامل استان های کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی،خوزستان، صفی آباد دزفول، مرکز توسعه و تکنولوژی هراز در خصوص دستاوردهای پژوهشی، طرح های جریان ساز و اثرگذار، انتقال یافته های تحقیقاتی به عرصه، آموزش بهره برداران ، استفاده از ظرفیت همکاری با بخش خصوصی و دانشگاه ها، ، عملیات عمرانی و نوسازی زیرساختهای مرکز و سایر فعالیت های مهم واحدهای تحت مدیریت خود ، گزارشی اجمالی ارائه نمودند.

دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان با قدردانی از رئیسان، معاونان و کارکنان مراکز تحقیقاتی کشاورزی در استان ها، با اشاره به رویکرد سازمان در توسعه ایده های برترتحقیقاتی، هدف از این گردهمایی را تبادل نظر پیرامون طرح های موفق مراکز تحقیقاتی استانی برشمرد و ضرورت اقدام برای اطلاع و بهره مندی سایر استان ها و بخش اجرا یادآور شد.

وی ایجاد همدلی وهمبستگی بین کارکنان مرکز، اعم از اعضای هیأت علمی و غیر هیأت علمی را اصلی مهم در رویکرد مدیریتی مراکز تحقیقات دانست و بر ضرورت برقراری تعامل سازنده با کلیه مسئولان استانی از جمله، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استانداران و مسوولان و رهبران محلی تاکید کرد.

دکتر خاوازی با اشاره به ماموریت سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در اجرای لایحه حفاظت از ذخایر ژنتیکی ، از کلیه رئیسان مراکز خواست نسبت به تهیه اطلس از ذخایر ژنتیکی استان اعم از گیاهی، جانوری، باغی، جنگل و مرتع اقدام کنند. وی پاسخگویی به مکاتبات اداری و توجه خاص به نامه های سازمان های نظارتی و مجلس شورای اسلامی را از وظائف مراکز تحقیقاتی و دارای اولویت دانست.

رئیس سازمان، فعالیت های گزارش شده را شایسته تقدیر دانست و یادآور شد ضرورت دارد هر مرکز، با توجه به محققان با تجربه و ظرفیت های استانی خود در حوزه های تخصصی تحقیقاتی ورود کرده و مرجع علمی قابل استناد برای سایر بخش ها و یا دانشگاه ها باشد.

دکتر خاوازی تعامل مراکز تحقیقاتی بر روی یک طرح خاص را از اقدام های سودمندی برشمرد که می تواند هماهنگی بین مراکز منطقه ای را افزایش دهد، از جمله این طرح ها می توان به تحقیق و تولید گیاهان علوفه ای و یا گیاهان دارویی نام برد موضوعاتی که می تواند به عنوان یک کار مشترک پیگیری شود.

وی با اشاره به ضرورت نوسازی فضای رفاهی و اداری مراکز تحقیقاتی، برنامه ریزی برای استفاده از پتانسیل های موحود هر مرکز به منظور درآمدزایی و تامین هزینه تحقیقات را خواستار شد. وی هم چنین با اشاره به انتشار فصلنامه بازتاب تات و معرفی دستاوردهای اثربخش سازمان در این نشریه، از مراکز تحقیقات به ویژه استان های منطقه چهار خواست نسبت به ارائه مطالب در این ویژه نامه تعجیل کنند.

دکتر غلامحسین طهماسبی قائم مقام سازمان، ضمن قدردانی از تلاش همکاران مراکز تحقیقاتی منطقه چهار، با اشاره به موقعیت مکانی و وجود پتانسیل مشابه در بخش کشاورزی مراکز تحقیقاتی استانی منطقه چهار سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، برضرورت ارتقای شاخص های ارزیابی شده در زمینه پژوهشی، آموزشی، مدیریت منابع و اعتبارات تاکید کرد.وی با اشاره به انجام نظرسنجی از بخش های اجرایی متناظر مراکز تحقیقاتی استانی منطقه 4 در پایان سال جاری اعلام داشت که بر اساس مجموع امتیازات مکتسبه در این ارزشیابی، مراکز تحقیقاتی منطقه 4 ، رتبه دوم را در بین سایر مناطق به خود اختصاص داده که این رتبه بندی در بین استان های این منطقه بیانگر رضایتمندی بالا از عملکرد استان های کرمانشاه و لرستان است و سایر استان ها لازم است به رفع مسائلی که عملکرد آنان را در سطح پایین تری قرار داده اهتمام ورزند.

دکتر خمیس آبادی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کرمانشاه ضمن ارائه گزارش عملکرد این مرکز در حوزه های مختلف مدیریتی، توسعه کشت گیاهان دارویی و باغات را از جمله رویکردهای مهم پژوهشی این مرکز در سال جاری برشمرد. وی با اشاره به 34 دستاورد قابل تجاری سازی این مرکز درسال جاری ، از حضور 61 محقق معین در 54 مرکز خدمات کشاورزی در طی سال خبر داد و موفقیت اجرای نظام نوین ترویج را در این استان در افزایش تعداد کشاورزان نمونه استانی از 3 نفر به 10 نفر عنوان داشت.انتخاب استان کرمانشاه به عنوان پایلوت شبکه انتقال دانش در بخش کشاورزی با اعزام 96 محقق ارشد به عرصه های مختلف تولیدی کشاورزی از دیگر اقدام های انجام شده این مرکز بوده است.

دکتر جوزیان رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایلام ضمن ارائه گزارش عملکرد این مرکز در حوزه های مختلف مدیریتی، با اشاره به پتانسیل ها و توانمندی های تحقیقاتی، این مرکز را دارای وسیع ترین ایستگاه تحقیقاتی آبخوانداری برشمرد که با احداث 31 سایت الگویی ارتقای بهره وری آب در زمینه اجرای تحقیقات با هدف احیای اراضی کشاورزی فعالیت دارد. وی هم چنین احداث باغ مادری پسته با هدف تهیه پیوندک باغات توسعه ای، و اجرای دو برنامه ملی انتقال یافته های تحقیقاتی زراعت گندم آبی و دیم را از جمله تعاملات این مرکز در پاسخ به نیاز بخش اجرا برشمرد.

دکتر سپهوند رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ایلام ضمن ارائه گزارش عملکرد این مرکز در حوزه های مختلف مدیریتی، اجرای 2 پروژه مهم تحقیقاتی –مطالعاتی سند راهبردی مدیریت جامع خشکسالی استان را از جمله مگاپروژه های تعریف شده در اقدام برای کاهش مخاطرات کشاورزی استان در معرض خشکسالی و تغییر اقلیم برشمرد. وی هم چنین با اشاره به فعالیت آینده پژوهی این مرکز در احداث باغ گیاهشناسی زاگرس، بر جدیت مرکز در دنبال نمودن تحقیقات کاربردی و حضور محققان در عرصه های تولیدی تاکید کرد. دکتر سپهوند معرفی ارقام جدید از جمله جو با نام "فردان" را از دیگر فعالیت های مرکز در سال جاری برشمرد و به اجرای پروژه های بین المللی در همکاری با سیمیت و ایکاردا اشاره داشت. راه اندازی مرکز رشدکشاورزی لرستان از دیگر فعالیت های این مرکز در سال جاری بوده است که دکتر سپهوند از پروژه های اجرا شده ازجمله طراحی و پیاده سازی سامانه خبره هشدار وقوع سرمازدگی و تولید علف کش گل جالیز توسط 10 هسته فناور این مرکز رشد خبر داد.

دکتر اسدیان رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی همدان در بیان گزارش عملکرد این مرکز در حوزه های مختلف مدیریتی، ساخت ماشین کارنده پنوماتیک، کمبینات عملیات داشت زراعت های مکانیزه و سمپاش نواری ماشین کارنده سیر، سورتینگ چرخشی سیب زمینی، سیستم ضربه زن الحاقی به ماشین سیب زمینی کن را از جمله دستاوردهای پژوهشی این مرکز در سال جاری را در بخش تحقیقات فنی و مهندسی، برشمرد. وی هم چنین از تدوین پروتوکل کشت بافت سیر توسط مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی همدان برای اولین بار در کشور خبر داد. معرفی دو رقم علف کش جدید پس رویشی در زراعت سیب زمینی، معرفی رقم چندلر از دیگر دستاوردهای مرکز در زمینه های گیاهپزشکی، اصلاح نباتات بوده است.

دکتر عرفانی مقدم رئیس مرکز توسعه و ترویج هراز، در بیان ارائه گزارش عملکرد پایان سال این مرکز ، ضمن اشاره به برگزاری دوره آموزشی بین المللی زراعت برنج با همکاری جایکای ژاپن در این مرکز، به دستاوردهایی از قبیل طراحی و ساخت ماشین وجین کن مناسب کشت سنتی و مکانیزه برنج، طراحی و ساخت دستگاه بذرکار کشت مستقیم برنج و توسعه همکاری برای اجرای خشکه کاری برنج اشاره داشت.

مهندس ملک زاده رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی دزفول در بیان ارائه گزارش عملکرد این مرکز در سال جاری، به اجرای تعداد 114 پروژه تحقیقاتی اشاره کرد که از این میان تعداد 25 پروژه در ذیل پروژه های خاص تدوین شده است.وی با اشاره به سایر حوزه های مامورتی مرکز در زمینه تولید هسته های اولیه بذری، کنترل و گواهی 15 درصد از بذر کل تولیدی کشور را مرهون تلاش های همکاران خود در بخش تحقیقات کنترل و گواهی بذر مرکز تحقیقات صفی آباد برشمرد که این واحد برای 3 سال پیاپی شایسته تقدیر توسط مهندس حجتی وزیر محترم جهادکشاورزی شده است. وی هم چنین با اشاره به توانمندی های تحقیقاتی این مرکز، معرفی ارقام جدید از جمله کنجد با نام "شوین"، زیتون با نام "آوان" و سویا با نام "سالند" را از دیگر فعالیت های این مرکز برشمرد. ایجاد الگوی پرورش گاومیش برای اولین بار در کشور ، دانش فنی فرآوری و بسته بندی مارچوبه، ایجاد پایلوت تولید خوراک دام از سرشاخه های نیشکر از دیگر محورهای ارائه گزارش عملکرد مهندس ملک زاده بود.

دکتر گودرزی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی در بیان ارائه گزارش عملکرد این مرکز به معرفی ارقام جدید لوبیا با نام های "دادفر" و "افق" و ارقام جدید گندم آبی با نام "زرینه" و جو آبی با نام "مهتاب" اشاره داشت که کلیه مراحل اصلاح این رقم توسط همکاران این مرکز اجرا شده است. تهیه نقشه های عناصر غذایی پرمصرف و کم مصرف خاک های زراعی استان در راستای ارتقای بهره وری مصرف کود و هم چنین برنامه ریزی اجرای پروژه ساماندهی آبراه در همکاری با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به منظور ذخیره نزولات جوی واستفاده از این پتانسیل مغفول، از دیگر محورهای ارائه گزارش عملکرد دکتر گودرزی بود.

دکتر نادری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان ، در بیان ارائه گزارش عملکرد سال جاری با اشاره به ارتقاء بهره‌وری در بخش تحقیقات به عنوان یکی از راهبردهای مهم مرکز، افزایش بهره‌وری محققین از 100% به 140% از طریق افزایش سهم ترویج و آموزش را یادآور شد. وی فعالیت‌های تحقیقی- ترویجی مرکز را شامل ایجاد پایلوت‌های آموزشی و انتقال یافته‌های کاربردی مزارع گندم و برنامه افزایش عملکرد گندم و بهره‌وری نظام‌های زراعی گندم بنیان در همکاری با سیمیت برشمرد.

پس از ارائه گزارش عملکرد سال 1397 توسط رئیسان مراکز تحقیقاتی منطقه چهار، دکتر بازرگان معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی، دکتر مویدی معاون آموزش و ترویج، دکتر رسول زارع معاون پژوهش و فناوری، دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع و دکتر آقائی مدیرکل دفتر نظارت و ارزشیابی سازمان، با تبادل نظر و تحلیل اطلاعات و آمار ارائه شده ، به جمع بندی موارد مطروحه در حوزه فعالیت ها و دستاوردهای مراکز تحقیقاتی پرداختند.

در پایان با قدردانی از فعالیت های یک ساله رئیسان و معاونان مراکز تحقیقاتی ، لوح تقدیر از سوی رئیس سازمان به آنها تقدیم شد.


تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal