یگان حفاظت منابع طبیعی با زمین‌خواری، جنگل‌خواری و کوه‌خواری برخورد کند
1397/12/20

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه مسئولیت سنگینی بر دوش یگان حفاظت منابع طبیعی قرار گرفته است، گفت: با روستاییان و مردم محلی با رحمت، عطوفت و مهربانی برخورد نمایید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، آئین رونمایی از خودروی سازمانی، لباس و نشان مصوب یگان حفاظت با حضور مهندس آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سردار محمد شرفی رئیس پلیس پیشگیری ناجا، سرهنگ علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مهندس طاهری مدیر کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان تهران بعدازظهر امروز دوشنبه در اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شمیرانات استان تهران برگزار شد.

مهندس آقایی در این مراسم گفت: مسئولیت سنگینی بر دوش یگان حفاظت قرار گرفته است به نیروهای یگان حفاظت توصیه کرد: با روستاییان و مردم محلی با رحمت، عطوفت و مهربانی برخورد نمایید، اما به محض اینکه متوجه اقدام خلاف قانون اعم زمین‌خواری، جنگل‌خواری و کوه‌خواری شدید متوقفش کنید، نه اینکه بگذاریم ساخت و ساز انجام شود، سپس بررسی و قلع و قمع کنیم.

مهندس آقایی با اشاره به حساس بودن حفاظت از اراضی ملی در شهرستان شمیرانات گفت: روستا به روستا کاداستر را اجرا و اراضی ملی را شناسایی کنید، با مردم، شوراهای اسلامی، تشکل‌ها و تعاونی‌ها قرارداد ببندید تا کار را انجام دهند و یگان حفاظت نیز وظیفه کنترل و رصد را به عهده داشته باشد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: جنگل‌ها و مراتع فقط متعلق به نسل فعلی نیست بلکه برای نسل‌های آینده هم هست و وظیفه داریم این منابع را هم حفظ کنیم و هم احیاء کرده و درست بهره‌برداری کنیم.

سردار شرفی با بیان اینکه انگیزه خوبی برای حفاظت از منابع طبیعی در میان مدیران و کارکنان منابع طبیعی مشهود است، گفت: علاوه بر نیروی انسانی و تجهیزات، برای اجرای مأموریت‌ها نیاز است تا حدود فعالیت نیروهای یگان حفاظت مشخص باشد.

وی افزود: برای تشدید حفاظت از منابع ما دو روش داریم،‌ روش اول همکاری و اقدام مشترک میان یگان‌های حفاظت ارگان‌های مختلف است که در حال تمرین آن هستیم و دیگری توانمندسازی یگان‌ها است که آثارش در یگان حفاظت منابع طبیعی شمیرانات مشهود است.

شرفی تأکید کرد: مشارکت مردمی بهترین منابع برای حفاظت از عرصه‌هاست، اما در برخی موارد نیاز به قوه قهریه برای مقابله با تخلفات داریم.

فرمانده یگان حفاظت منابع‌‌طبیعی کشور نیز گفت: یکی از وظایف اصلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور حفاظت از عرصه‌های منابع‌طبیعی است و با توجه به وضعیت موجود لازم است که یک اقدام مؤثر برای تقویت یگان حفاظت انجام شود.

سرهنگ علی عباس‌نژاد افزود: در دو سه ماه گذشته برنامه‌ریزی کرده‌ایم که نیروهای یگان حفاظت صرفا کار حفاظتی کنند و با خودروها صرفا عملیات گشت‌زنی انجام شود.

وی افزود: لباس‌‌ها، نشان‌ها و علائم خودروی سازمانی در کمیسیون عالی انضباطی ناجا مصوب شده است و این موضوع در سطح کشور اعمال خواهد شد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در این مراسم اظهار داشت: شمیرانات با 140 هزار هکتار اراضی ملی از لحاظ ارزش زمین و تصرفات، ویژه است و میطلبد توجه ویژه‌ای به حفاظت و پیشگیری از زمین خواری در این منطقه داشته باشیم.

احمد طاهری تصریح کرد: شهرستان شمیرانات دارای 153 پلاک ثبتی است.

غرس نهال در محوطه اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شمیرانات از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

بر اساس این گزارش، طرح جدید حفاظت از اراضی ملی به صورت پایلوت در اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات و به منظور تقویت حفاظت از اراضی شمال تهران اجرا می‌شود.

 


 

تعداد مشاهده خبر98 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal