وزارت جهاد کشاورزی از ایجاد زنجیره های تولید حمایت می کند
1397/12/20

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت : وزارت جهاد کشاورزی به دنبال ایجاد زنجیره ارزش و تولید است و از کشاورزانی که در این زمینه فعالیت کنند حمایت می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، محمدعلی طهماسبی امروز دوشنبه (20 اسفند) در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان نمونه عرصه کشاورزی که در مجتمع فجر سنندج برگزار شد، با اشاره به اینکه اقلیم کشور ایران بسیار متنوع است، اظهار کرد:‌ براساس بررسی‌های صوت گرفته، حدود 400 اقلیم بزرگ و کوچک در ایران وجود دارد که باعث تنوع گیاهی و جانوری وسیعی شده است.

وی افزود: در کشورمان از منطقه گرمسیری تا معتدل و سرد گرفته، تنوع آب و هوایی وجود دارد که ظرفیت بسیار خوبی را برای بخش کشاورزی پدید آورده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: اما متاسفانه قریب به 70 درصد بارش‌های کشورمان تبخیر شده و از دسترس خارج می شود که در راستای جلوگیری از این امر ما به دنبال مدیریت تبخیر در مناطق غرب و باران زای کشور هستیم که کردستان الگوی خوبی در این زمینه است.

وی چالش‌های کشور را تبخیر آب و فرسایش خاک دانست و تصریح کرد: نوع بارش‌های کشورمان تغییر پیدا کرده و بیشتر بارش‌ها به صورت باران است که باعث ایجاد رواناب، موج سیلاب و باران های موسمی جنب حاره‌ای می‌شود.

طهماسبی با تاکید بر اینکه کردستان می‌تواند به عنوان الگوی کشور، مدیریت این چالش‌ها را انجام دهد، ادامه داد: برخی از مناطق استان کردستان دارای بارش‌های بسیار زیادی است، که از این ظرفیت خوب می توان برای ایجاد ارزش افزوده در استان بهره برد.

وی همچنین گیاهان دارویی را از دیگر مزیت‌های کردستان برشمرد و گفت: آن چیزی که در کشت گیاهان دارویی در کردستان اتفاق می افتد بارگذاری جدید روی منابع آب نیست پس از این بخش نیز می توان برای ایجاد ارزش افزوده و توسعه استان استفاده کرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ذکر کرد: وزارت جهاد کشاورزی به دنبال ایجاد زنجیره ارزش و تولید است که در این راستا مرغداران، کشاورزان و تولیدکنندگان استان کردستان در تشکیل زنجیره‌های تولید و ارزش باید پیشرو باشند تا ارزش افزوده فعالیت های آنها به خودشان برگردد.

وی با بیان اینکه وزارت خانه جهاد کشاورزی از این بخش حمایت می کند، تصریح کرد: در حال حاضر که مسئولان استان کمک می کنند تا اتفاقات خوبی در راستای تولیدات و افزایش سرمایه‌های مردم بیفتد فرصت بسیار خوبی فراهم شده تا همه همدل و همرنگ در راستای توسعه استان گام برداریم.

طهماسبی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان کردستان امسال پنج کشاورز نمونه ملی داشت که یکی از این افراد، کشاوز نمونه انگورکاری بود که 30 تُن در هکتار انگور دیم برداشت کرده بود و امسال هم به 45 تن افزایش داده بود.

وی با بیان ظرفیت‌های استان کردستان در بخش خاک، آب و هوا و ... ذکر کرد: همه اینها فرصت خوبی را فراهم کرده است که بر بهره وری بیشتر کار کنیم و از دارایی‌های که داریم ارزش افزوده بیشتری را کسب کنیم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین به بیشترین میزان تولید فرنگی کشور در کردستان اشاره و خاطرنشان کرد: طول مدت برداشت توت فرنگی در کردستان کم است که با ایجاد گلخانه های کوچک و اعطای تسهیلات ارزان قیمت، می توان هم بیشترین بهره وری را برد و هم طول مدت اشتغال را بیشتر کرد

طهماسبی در پایان گفت: بیشترین تاکید جهاد کشاورزی بر روی تشکیل زنحیره‌هاست زیرا اگر می خواهیم محصولاتی همچون توت فرنگی و گندم و جو ارزش افزوده بیشتری را به ما بدهند باید در قالب زنجیره‌ها کار کنیم.

 

تعداد مشاهده خبر77 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal