پیش بینی تولید 450 هزار تن کلزا در سال آینده
1397/11/18

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از تولید 46 هزار تن کلزا در سال 94 به تولید 340 هزار تن کلزا رسیدیم و تولید 450 هزار تنی را در برنامه سال آینده قرار دادیم که باز هم یک رشد 30 درصدی خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس،علیرضا مهاجر در سفر به استان فارس و بازدید از مزارع کلزای این استان با اشاره به نقش این گیاه در افزایش پایداری گندم، یادآورشد: کلزا باعث افزایش 25 درصدی در تولید گندم نسبت به کشت قبل خواهد شد، از این رو کشت این محصول در فارس به عنوان استان پیشرو در بخش کشاورزی که روزی هم بازرگانی گندم نام داشت ، توصیه می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه کشور ما یکی از عمده ترین وارد کننده های روغن برای خوراک انسان و کنجاله برای خوراک دام است، افزود: به همین دلیل نقش تولید دانه های روغنی در کشور بر کسی پوشیده نیست.

او تصریح کرد: سالانه حدود 4 میلیارد دلار واردات روغن و کنجاله به کشور داریم از این رو باید در تولید دانه های روغنی به خصوص کلزا به پایداری برسیم، در همین راستا دولت جمهوری اسلامی برای تشویق کشاورزان به کشت کلزا قیمت آن را بیشتر از دو برابر قیمت گندم قرار داده است.

مهاجر با اشاره به توسعه خوب کشت کلزا در سنوات اخیر در فارس، یاد آورشد: در مناطق سرد این استان به خصوص به دلیل نقش کلزا در کنترل پاخوره، توسعه کشت این محصول باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به سطح سبز خیلی خوب کلزا در مزارع استان فارس، به کشاورزان توصیه کرد: قبل از گلدهی کلزا جهت افزایش محصول از 150 تا 200 کیلوگرم کود سولفات آمونیم در هر هکتار استفاده کنند.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با توجه به کشاورزان هوشمند فارس، کارشناسان و محققان خوب این استان، انتظار می‌رود میزان مصرف بذر در هکتار تا یک کیلو و 600 گرم کاهش یابد چرا که مصرف زیاد بذر در زمان کاشت، باعث کاهش عملکرد، افزایش آفات و بیماری‌ها و هزینه های تولید خواهد شد.

تعداد مشاهده خبر59 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal