خراسان شمالی ویترین گیاهان دارویی است
1397/11/18

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: استان خراسان شمالی با توجه به غنا و تنوع گیاهی، به عنوان ویترین گیاهان دارویی شناخته می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدعلی طهماسبی، پنجشنبه در حاشیه دیدار از مجتمع گلخانه ای امام رضا در شهرستان مانه و سملقان اظهار داشت: در بازدیدهای دوروزه ای که از شهرستان های این استان داشتم دریافتم کارهای موثری انجام شده و یک زنجیره در این بخش در حال ایجاد است.

وی با بیان اینکه تسهیلات لازم برای کاشت و تولید گیاهان دارویی پرداخت می شود، افزود: از ویژگی های عمده گیاهان دارویی آن است که کم آب طلب بوده و در قطعات بزرگ و کوچک زمین قابلیت تولید دارند.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، وجود 45 هزار هکتار باغ در خراسان شمالی را از ظرفیت های این استان دانست و افزود: با توجه به اقلیم و تنوعی که در این استان وجود دارد می توان آینده خوبی را برای آن متصور شد.

طهماسبی استفاده از گونه های جدید را باعث افزایش تولید محصول گردو عنوان کرد و افزود: در زمینه بهبود تولید محصولات آلبالو، گیلاس، گلابی و ارقامی از انگور در این استان کارهای مثبتی در حال انجام است.

وی همچنین به تغییر کاربری کارخانه سیمان سمنگان اشاره کرد و گفت: امیدواریم با زنجیره خوبی که آستان قدس با همکاری بنیاد تعاون سپاه طراحی کرده، در بخش تولیدات و فرآوری گیاهان دارویی در این بخش توفیق بیشتری یافته و صادرات خوبی در این زمینه داشته باشیم.

شهرستان مانه و سملقان با 85 هزار هکتار کشتزار و چهار هزار هکتار باغ، به عنوان قطب کشاورزی استان خراسان شمالی محسوب می شود.

مجتمع گلخانه ای امام رضا (ع) در بخش مانه در گستره 115 هکتار و در سه مرحله در حال آماده سازی است که مرحله یک آن به سرمایه گذار تحویل شده است.

این مجتمع در 60 قطعه ایجاد می شود که 24 قطعه آن آماده شده و به عنوان بزرگترین مجتمع گلخانه ای استان خراسان شمالی در هر هکتار برای 10 نفر اشتغالزایی مستقیم دارد.


تعداد مشاهده خبر35 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal