راه ‌اندازی سامانه «سما» برای پایش نحوه توزیع نهاده‌های کشاورزی
1397/10/20

مدیر نظارت بر توزیع نهاده ها و کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت : از هفته آینده با راه ‌اندازی سامانه «سما» نحوه توزیع نهاده‌های کشاورزی پایش و با دقت بیشتری انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، محمد قدیری ابیانه در جلسه کارگروه هماهنگی و نظارت بر قیمت محصولات کشاورزی استان قزوین که با حضور منوچهر حبیبی معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی استانداری ، مهندس فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین واعضا درمجموعه باغستان برگزار شد،بیان کرد: سالانه بیش از 18,5 میلیون تن مصرف نهاده دامی در کشور داریم ، چون ظرفیت بالا رفته بود ،اغلب در تامین انها مشکل داشتیم .

وی اظهار داشت : در حال حاضر 95 درصد ذرت، 50 درصد جو و 90 درصد کنجاله مورد نیاز واحدهای دامی و مرغداری ها وارد می شود و 40 هزار واحد در شبکه مویرگی را پوشش دهیم که کار بسیار سختی است.

قدیری ابیانه تصریح کرد : دشمن تلاش کرده در سه جبهه به کشور آسیب بزند ابتدا با جنگ نظامی که نتوانست و سپس با تهاجم فرهنگی و در نهایت با جنگ اقتصادی تا مردم را ناراضی کرده و بین پشتوانه نظام و انقلاب فاصله بیندازد.

وی بیان کرد: دشمنان ابتدا برنامه ریزی کردند تا تامین نهاده ها در کشور با بحران مواجه شود به همین دلیل کشتیرانی ها را از بیمه خارج کردند و سپس بیمه بندرگاه ها را مانع شدند تا نتوانیم نهاده ها را توزیع کنیم و مردم با کمبود و قحطی کالا مواجه شوند.

مدیر نظارت بر تهیه و توزیع کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه گفت: حفظ سفره مردم برای ما بسیار مهم بود لذا ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت تا نهاده ها و کالاهای اساسی را جدا کنیم و تصویب نامه شد و الان سه گروه کالایی داریم که در گروه اول 25 کالا و نهاده که ارز 4200 تومانی می گیرد و گروه دوم نیمایی که هر کالا که صادر شود در قبالش می تواند وارد کند و گروه سوم خدمات است و برای بیماران و سایر موارد استفاده می شود.

وی اظهارداشت: امسال دولت تصمیم گرفت منابع ارزی را کنترل کند و 10 گروه کالایی تعریف شده بود و ارز مبادلاتی داشتیم که 25 قلم کالا مشمول ارز دولتی شد که 3 مورد در بخش صنعت و یک مورد در وزارت بهداشت و 21 قلم مربوط به کشاورزی است.

قدیری ابیانه تصریح کرد: 21 کالا و نهاده در ردیف دریافت ارز 4200 تومانی قرار دارد که است که 11 مورد نهاده و 10 قلم کالای اساسی مانند گوشت، چای، تخم مرغ، پالم و محصول نهایی است و 11 قلم زیرساخت تولید است مانند سم، کود، بذر، جو، کنجاله، سویا، دانه های روغنی و ذرت که باید تامین شود.

وی اضافه کرد: باید بتوانیم سفره 80 میلیون نفر را تامین کنیم و در این راستا لازم است در جهاد کشاورزی 10 میلیارد دلار ورود کالا رصد شود که معادل 42 هزار میلیارد تومان می شود و به طور متوسط باید دقیقه ای 75 میلیون تومان در روز ورود کالا کنترل شود.

قدیری ابیانه گفت: دشمنان با همه اقدامات انجام شده تلاش کردند تا مردم احساس کمبود کالا کنند.

وی بیان کرد: اگر در گندم خودکفا نشده بودیم باید چهار میلیون تن وارد می کردیم و اگر تولید شکر را افزایش نداده بودیم امسال باید یک میلیون تن شکر وارد می کردیم و بسیار آسیب می دیدیم.

قدیری ابیانه تصریح کرد: سرعت عمل و زمان در تامین نهاده ها مهم است و در زنجیره تولید و تامین باید کار جهادی کنیم تا از مشکلات عبور شود.

وی افزود: قرار شده کشور را از مواد غذایی خالی کنند تا به ما آسیب بزنند و ما باید بتوانیم با رصد و کنترل و پایش از مشکلات عبور کنیم لذا تیم هایی تشکیل دادیم و تاکنون بیش از 76 هزار پایش صورت گرفته است.

قدیری ابیانه اظهار داشت: همه باید در مسئولیت های خود احساس تکلیف کنیم و بدانیم یک کار بزرگ و ملی داریم .

به گفته ی این مقام مسئول ؛ از هفته آینده با راه ‌اندازی سامانه «سما» نحوه توزیع نهاده‌های کشاورزی پایش و با دقت بیشتری انجام خواهد شد.

تعداد مشاهده خبر73 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal