خسارت 12 هزار میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات و مزارع کشور/سیب شب عید به میزان کافی ذخیره سازی شده است
1397/10/18

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سرمازدگی بیش از 12 هزار میلیارد تومان به باغات و مزارع کشاورزی کشور خسارت زده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از مهر،محمد علی طهماسبی در حاشیه مراسم تجلیل از کشاورزان برتر استان قزوین اظهار داشت: به کشاورزان قزوین تبریک می گویم که هفت نماینده کشوری در میان بهره برداران نمونه کشوری دارند و این موفقیت نشان می دهد جایگاه استان قزوین در عرصه کشاورزی بالاست.

وی بیان کرد: کشاورزان لازم است چند کار مهم انجام دهند و در گام اول باغداران نهال هایی را انتخاب کنند که اصالت داشته باشد و آنها را از از نهالستان های مجاز تهیه کنند و نکته دیگر این که در صورت جابجایی مراقب باشند تا همراه با آفت نباشد و آسیب نبینند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اخیرا طرح خوبی به نام «طرح فراز» در کشور آغاز شده که استانهای زنجان، قزوین و همدان پیشگام آن هستند که با داربستی کردن انگور نسبت به کاهش هزینه ها و کیفی شدن محصول اقدام کرده اند که باید ادامه پیدا کند تا بتوانیم کمیت و کیفیت محصول را بالا ببریم که در این راستا تسهیلات لازم داده می شود.

طهماسبی یادآورشد: سرشاخه کار ی از دیگر موارد مهمی است که باید انجام شود برای نمونه استان قزوین از مناطق گردو خیز است و در ضیاء آباد یک محصول برند تولید می شود که از نظر ژنتیکی و رقم نمونه است و هر سال که سرمازدگی باغداران را دچار مشکل می کند با سرشاخه کاری می توان از این خسارت جلوگیری کرد.

وی بیان کرد: سرشاخه کاری با کمک کارشناسان داخلی و خارجی انجام می شود و با ارائه آموزش های لازم یاد می دهیم تا کشاورزان هرس کاری در سطح وسیعی را شروع کنند تا برای سرمای دیر رس بهاره آماده باشند و در این راستا ماشین آلاتی که مورد نیاز است باید تهیه و در باغات تعبیه شده و مورد استفاده قرار گیرد.

12 هزار میلیارد تومان خسارت سرمازدگی در کشور

طهماسبی در ادامه در خصوص خسارت سرمازدگی در کشور یادآورشد: امسال سرمازدگی حدود 11 تا 12 میلیارد تومان به باغات و مزارع کشور خسارت زده که بیشترین خسارت در قزوین بوده است.

وی اظهارداشت: با اجرای طرح گلخانه ای، ساخت سایبان و سیستم های هواده و دمنده می توانیم از خسارتهای حوادث غیرمترقبه کم کنیم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: وقتی یک باغدار قادر است با دریافت تسهیلات 50 میلیون تومان از یک باغ 70 تن برداشت محصول داشته باشد و محصول خود را تا 20 سال بیمه کند چرا نباید از این حمایت برخوردار شود.

وی یادآورشد: تسهیلاتی که برای طرح فراز داده می شود هیچ سقفی ندارد و این فرصت خوبی است که می تواند به افزایش چند برابری برداشت محصول کمک کرده و از خسارات هم بکاهد لذا انتظار داریم مورد توجه کشاورزان و باغداران قرار گیرد که در حال حاضر طرح فراز در کشور اغاز شده و برای نمونه در سطح 300 هزار هکتار باغ گردو اجرا شده است.

اولویت امسال کشت در اراضی شیب دار

طهمسابی در خصوص برنامه های مهم امسال هم اظهارداشت: کارهای پیش بینی شده در ابتدای سال جاری با شدت ادامه دارد و کشت در اراضی شیب دار هم در اولویت است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واردات سیب برای کنترل بازار شب عید پیش بین شده است گفت: واردات سیب نداریم زیرا در سال قبل حدود 704 هزار تن سیب صادر شد و امسال هم در 8 ماه بیش از 207 هزار تن سیب صادر شده و نیازی به واردات نداریم و به میزان کافی ذخیره سازی در سردخانه صورت گرفته و اگر برخی برای فروش سیب با قیمت بیشتر طمع نکنند و احتکاری صورت نگیرد و محصولی خراب نشود هیچ مشکلی در تامین و توزیع میوه مرغوب و با کیفیت نداریم.
تعداد مشاهده خبر260 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal